THK İmalat Uygulamaları

Yatay İşleme Merkezleri

Kesme makinelerinin içinde en önemli rol işleme merkezinindir. Yüksek derecede sağlamlığa ve doğruluğa sahip Bilya Kafesli  Lineer Kızaklar ve Vidalı Miller parçayı hızlı ve doğru bir biçimde hizalaması gereken tabla ve kesme araçlarını hareket ettiren sürücü mekanizması için kullanılmaktadır. Ayrıca, Çapraz Makaralı Rulmanları da rahat bir dönüş hareketi sağlamak için gerekli olan döner tablada kullanılmaktadır.

Freze Tezgahları

freze-makineleri

Makineli üretim merkezleri ve diğer CNC tornaları toplu üretim yapılan ürünlerde kullanılan ana yöntem olsa da freze tezgahları üretimin kesim hattında hala kullanılmaktadır. Oldukça yüksek hassasiyete sahip ürünler yapabilen en gelişmiş makineler de zanaatkarların yakın kontrolü altında üretilmektedir. Böyle ustaca bir elişini kopyalayabilmek için boşa hareket harcamayan Lineer Kızaklar ve Vidalı Miller freze tablaları yönlendirme sistemlerinde kullanılmaktadır.

Nümerik Kontrollü Tornalar(CNC Tezgahlar)

Üretim merkezlerinin yanı sıra, nümerik kontrollü tornalar da üretimde çok önemli bir rol oynar. Yüksek sağlamlık ve doğrulukları ile Lineer Kızaklar ve  Vidalı Miller tornaların araç direklerinin hareketlerinde önemli rol oynar. Ayrıca LM Kızakları bu yüksek sağlamlıklarını küçük tasarımlarıyla birleştirdiği için ekipmanın küçültülmesine de katkıda bulunur.

Portal Frezeler

Portal freze büyük bir freze tezgahıdır. Dolayısıyla, parçaları da büyük ve ağırdır. Ancak çok sağlam Lineer Kızaklar tabla hareketi için kullanılırsa, tabla rahatlıkla hareket edebilir ve büyük parçalar yüksek hassaslıkta üretilebilir.

CNC Freze Tezgahları

Yıllardır hareket ve güç transferi için kullanılan vites takımlarını üreten freze tezgahlarında sürgülü kızaklar kullanılmaktadır, ancak boru tesisatı tasarımı ve yağlama yönetimi açısından zorluk yaşanmıştır. Yağlama seçenekleri ile birlikte Lineer Kızaklar ve Bilyalı Vidalar kullanarak, sistemin bakıma ihtiyaç duyma döngüsü uzarken sistem tasarım çalışmasını ve montaj adımlarını azaltabilirsiniz.

Yüzey Zımparalama Makineleri

Son yıllara kadar hidrolik silindirler yüzey zımparalama makinelerinin tablalarını beslemek için kullanılıyordu. Ancak tabla besleme için şu an Vidalı Miller ve yardımcı sistemler kullanılmakta ve bu işlemin yüksek hızlarda daha doğru bir biçimde yapılabilmesi sayesinde üretkenlik artmaktadır. Vidalı Miller ile çalışan makinelerde hidrolik sistem bulunması gerekmez, bu sayede makine daha temiz kalır ve çevreye olumsuz etkiler azalır.