THK Vidalı Mil ve Bilyalı Vidalar

Lineer Hareket Dünya Lideri THK’nın Vidalı Mil ve Bilyalı Vidaları

vidalı milVidalı mil, vida ekseni ve somun arasında bir dönme hareketi yapan bilyalara sahip yüksek etkili bir besleme vidasıdır. Standart vidalı mil ile karşılaştırıldığında, bu ürün sürüş motoru gücünden tasarruf sağlar. Ayrıca üçte bir veya daha az bir sürüş torku ile çalışabilir.

Vidalı Mil ve Bilyalı Vida katalogları için tıklayınız…
2D, 3D, CAD çizimler, yük ve ömür hesapları için tıklayınız.

Uygulama alanına bağlı olarak, THK Vidalı Mil ve Somunları pek çok çeşit ve özellikte imal edilmektedir. Flanş durumu, taşlanmış olup olmaması ve hassasiyete göre değişik hatvelerde üretilmektedirler.  Standart, Taşlanmış ve Hassas Vidalı Mil ve Bilyalı Vidalar, Vidalı Mil Yatakları ve Sabitleme Somunu hakkında bilgiler aşağıda verilmiştir.

DIN Standartlarına Uygun Vidalı Miller

vidalı-mil

EBA, EBB, ABC, EPA, EPB ve EPC tipleri. DIN standartlarında üretilen vidalı milin yük altındaki bilyaları, mil ve somun arasındaki deflektör yardımıyla, bitişik kanala doğru sürdürür ve tekrar yüklü alana doğru sirküle eder. Böylece bilyalar sonsuz bir yuvarlanma hareketi sergilemektedir.

Taşlanmış Hassas Bilya Kafesli Vidalı Miller

bilyalı-vida

HBN, SBK ve SBN tipleri. Bir bilya kafesi kullanılarak düşük gürültü, küçük tork dalgalanmaları ve uzun dönem bakım gerektirmeyen çalışma sağlayan bir Bilyalı Vidalı Mil çeşididir.

Taşlanmış Hassas Bilyalı Vidalar

vidalı-miller

BIF, BLK, BNFN, BNF, BNK, BNT, BLR, DIK, DIR, DKN ve diğer  tipler. Yüksek doğruluk sağlamak amacıyla bir vida şaftı kullanan Bilyalı Vida tipleri için tıklayınız.

Hassas Vidalı Yivli Mil

vidalı-mil-1

BNS, BNS-V, NS, NS-V tipleri. Yüksek hızlı hareket, hızlı başlatma ve hızlı durdurma  sağlar. Tek bir mil üzerinde birbirinin içine geçen Vidalı Mil yivleri ve bilyalı yivler sayesinde bir Strok/Döner birim hareket sağlar. NS-V vidalı mil ve kama somunun doğrudan şaft üzerindeki özel vidalı mil ve bilyalı yiv oluklarına yerleştirilmiş kombine bir üründür. Bu vidalı mil / yiv, her somunu döndürerek veya durdurarak tek bir şaftla üç tip hareket (dönme, doğrusal ve spiral) gerçekleştirebilir.

BNS TipiLineer-Dönme hareketi tipi.
NS TipiLineer hareket tipi.
Vidalı Mil Yataklama Ünitesi

vidalı-mil-5Yataklama Üniteleri altı tiptir: Tamamlanmış şaft uçları ile birlikte temin edilen standart Vidalı mil montajı için standardize edilmiş olan EK, FK, EF, ve FF tipleri ve genel olarak vidalı miller için standardize edilmiş olan BK ve BF tipleri. Sabitlenen taraftaki Yataklama Rulmanı Üniteleri ayarlı bir önyükleme ile sağlanan bir P5 kalitesi sınıfı eğik rulmana sahiptir.

EK Tipi    Kare sabit taraf. İç çap: φ4 ila φ20
BK TipiKare sabit taraf. İç çap: φ10 ila φ40
FK TipiYuvarlak tip sabit taraf. İç Çap: φ4 ila φ30
EF TipiKare destekli taraf. İç Çap: φ6 ila φ20
BF TipiKare destekli taraf. İç Çap: φ8 ila φ40
FF TipiDestekli tarafta yuvarlak tip. İç Çap: φ6 ila φ30
Sabitleme Somunu

vidalı-mil-6

Sabitleme somunu, tamamlanmış mil uçları ile birlikte temin edilen standart Vidalı mil montajı için standardize edilmiştir. Bu tip, cıvatalar kullanılarak doğrudan tabla üzerine sabitlenmek üzere tasarlanmıştır. Yükseklik düşük olduğundan tabla üzerine sadece cıvata kullanımıyla monte edilebilir.

Somun Rondelası
MC Tipi
BNK1004’den BNK2020’e kadar olanlar için
Kilit Somunu

vidalı-mil-7

Bilyalı Vida Kilit Somunu, mil şaftını ve rulmanı yüksek doğrulukla kolayca bağlayabilir. Bir altıgen yuva kafası ayar vidası ve bir ayar parçasından oluşan bir gevşeme önleyici mekanizma, Kilit Somununun gevşemesini engeller ve sıkıca bağlanmasını sağlar.

Kilit Somunu
RN Tipi
M4’ten M40’a kadar muhtelif boyutlarda.