Küresel (Oynak) Makaralı Rulmanlar

oynak-makarali-rulmanlar

Oynak (Küresel) Makaralı Rulmanlar 

Oynak makaralı yataklar, konkav kanallı masif dış bileziklerden, masif iç bileziklerden ve kafesleri olan fıçı masuralardan oluşan çift sıralı parçaları ayrılmayan yataklardır. İç bileziklerin silindirik veya konik delikleri vardır.

Simetrik pozisyonda duran makaralar, kendilerini konkav dış bilezik iç yüzeyine göre rahat şekilde hizalarlar. Sonuç olarak, mil esnemeleri ile yatak oturma yüzeyi ayarsızlıkları telafi edilmiş olur.

X-life

Oynak makaralı rulmanların birçok boyutu X-life tasarımında sunulmaktadır. Bu rulmanların iç bilezik merkezinde fatura yoktur ve bu yüzden boyutu daha uzun makaralar kullanılabilir. İyileştirilmiş kinematik özelliklere ve optimize edilmiş yüzeylere sahiptirler ve daha yüksek performanslı malzemeler ortaya çıkar. Sonuç olarak, benzer çalışma koşulları altında nominel ömür değerleri ve dinamik yük taşıma kapasiteleri ciddi bir artış gösterir. Böylelikle belli uygulamalarda gerektiğinde daha küçük bir yataklama tasarımı kullanılabilir.

tek-sirali-oynak-makarali-rulmanlar

Tek Sıralı Oynak Makaralı Rulmanlar 

Tek sıralı, açısal ayarlanabilir masuralı rulmanlardır. Konkav kanallı içi dolu dış bilezikler, iki kanallı içi dolu iç bilezikler ve kafesleri olan silindirik veya konik delikler ve fıçı masuralardan oluşurlar. Yataklar parçalarına ayrılamazlar.

Darbeli tipte yüksek radyal yüklerin olduğu ve kaçıklıkların telafi edilmesinin gerektiği durumlar için uygundur. Açısal kaçıklıkların dengelenmesi konusuna bakın. Eksenel yük taşıma kapasiteleri küçüktür.

eksenel-oynak-makarali-rulmanlar

Eksenel Oynak Makaralı Rulmanlar 

Eksenel oynak makaralı rulmanlar tek sıralı, açısal ayarlı rulmanlardır. Bu rulmanlar masif yuva ve oturma diskleri, asimetrik fıçı masuraları ve kafesten oluşurlar. Kafes, oturma diski ile birlikte masura ve kafes tertibatını içine alır. Rulmanlar parçalarına ayrılabilir. Rulman parçaları ayrı ayrı monte edilebilir.

Eksenel oynak makaralı rulmanlar çok ağır eksenel yükleri karşılayabilirler ve göreceli olarak yüksek hızlara izin verirler. Yuvarlanma kanalları ile yatak ekseni arasında bir açı olduğundan, radyal yükleri de karşılayabilirler.

Kapaklı Oynak Makaralı Rulmanlar 

FAG 240/241 Oynak Makaralı Rulman Serilerinde Optimize Edilmiş Kapak Teknolojisi

Tamamen yeni, yüksek performanslı plastik kapak teknolojisi artık FAG olarak 240/241 oynak makaralı rulman serilerinde bulunmaktadır.

İki Parçalı Oynak Makaralı Rulmanlar 

İki Parçalı Oynak Makaralı Rulmanlar, Schaeffler AG tarafından son yıllarda yaygın olarak üretilmeye başlanan iki parçalı oynak makaralı rulmanların bilezikleri ve kafesi özel civatalarla birbirine bağlanmıştır. Bu rulmanlar germe manşonu ile silindirik mile takılan konik delikli oynak makaralı rulmanların yerine, yuvada hiç bir değişikliğe gerek duyulmadan takılabilirler. Bu rulmanlarda manşon kullanmaya gerek yoktur.

Kullanım alanları: Bu tür rulmanların bilezikleri ve kafesi iki parçaya ayrılabildiği için sökülüp takılması son derece kolaydır ve kısa sürede yapılabilir. Bu nedenle özellikle rulmanların sökülüp takılabilmesi için elektrik motoru, dişli kutusu, kaplin – kavrama, kasnak gibi makina elemanlarının sökülme mecburiyeti varsa, iki parçalı oynak makaralı rulmanlar bu tür sistemlerde çok verimli olarak kullanılabilir. Uygulamada takma sökme zamanı çok kısalmakta ve sistem bir an önce devreye alınabildiği için büyük tasarruf sağlamaktadır.