INA Rulmanlar, FAG Rulmanlar ve NSK Rulmanlar

Alman INA ve FAG Rulmanlar, Japon NSK Rulmanlar
Rulman Katalogları için tıklayınız.

INA, FAG ve NSK Rulmanlar, dünyada en çok bilinen rulman markalarından olup; INA ve FAG Alman Schaeffler Grup, NSK ise Japon NSK Grupı üretimleridir. Bu ürünler bandrollu olarak satılmaktadırlar.

Makine ve makine aksamı, otomotiv, beyaz eşya, elektik motoru, iş makinası olmak üzere, sanayinin her kesiminde kullanılan en hassas makina elemanlarından biri olan Rulman, kullanılan malzeme, üretim hassasiyeti, radyal boşluk ve çalışma sıcaklığına göre sınıflara ayrılır.
Kullanılan malzeme cinsine göre, çelik, seramik, plastik ve paslanmaz gibi çeşitlere ayrılır.
Kullanım yeri hassasiyetine bağlı olarak; P2, P4, P5, P6 ve P0 toleransların dan birisi seçilmelidir. PO standart olup, ürün ve kutu üzerine üzerine markalanmaz.
Radyal boşluklarına göre; C0, C2, C3, C4 vs sınıflara ayrılmışlardır. CO standart olup, kutu ve ürün üzerine markalanmaz.
Çalışma sıcaklıklarına göre; S0, S1, S2 ve S3 çeşitlerine ayrılırlar. 150 oC ye kadar S0, 150-200 oC için S1, 200-250 oC için S2 ve 250-300 oC için S3 seçilmelidir. SO standart olup, ürün ve kutu üzerine üzerine markalanmaz.
Kapak durumuna göre; Kapalı, kapaksız, tek tarafı kapaklı, lastik kapaklı vs seçilmelidir.
Yuvarlanma elemanlarına göre; Bilyalı ve makaralı rulmanlar olmak üzere iki cinse ayrılır. Makaralılar da kendi içinde silindirik makaralı, konik makaralı, küresel makaralı olarak ayrılırlar.