Körük Sistemleri – Bez ve Sac Körükler

Bez ve Sac Körük Çeşitleri, Koruma Sistemleri Sıyırıcılar

Kullanılan malzemeden uygulamaya yerine, çalışma ortamından çalışma sistemine kadar, pek çok çeşit ve özellikte körük üretilmektedir.

Körüklerin Çeşitleri ve Sınıflandırılması:
Malzeme Cinsine  Göre: Bez, kumaş, sac, alüminyum  körükler,
Kesitlerine Göre: Kare, dikdörtgen, silindirik (yuvarlak) körükler,
Çalışma Sistemine Göre: Teleskopik, akordiyon, kapak ve perdeler,
Çalışma Ortamına Göre: Isıya dayanıklı, yanmaz, toz geçirmez, talaşa dayanıklı körükler,
Uygulama Yerine Göre:  Lineer kızak, mil, makina, lift (kaldırma platformu), CNC, lazer tezgah körükleri olarak sınıflandırılır.

Körük katalogları için tıklayınız...

Körüklerle ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.


Lineer Kızak Körükleri

kızak körük

Lineer kızak ve lineer rayların dış etkenlerden korunması için kullanılırlar. Genellikle kare ve dikdörtgen kesitli körük çeşitleridir.


Standart Bez Körükler

bez körük

Teleskopik Sac Muhafazalara göre daha yüksek hızlarda düşük sürtünme katsayısıyla çalışırlar. Sistem olarak Teleskopik Sac Muhafazalara göre daha hafiftirler. Bu yüzden montajı ve bakımı daha kolaydır.


Silindirik Bez Körükler

silindirik körük

Silindirik Bez Körükler, vidalı mil ,hidrolik ve pnömatik piston millerini ve dairesel hareket halindeki bütün sitemlerin korunması için kullanılır. Talaşlı ortamlarda ve dış etkenlerden korumak içinde kullanılabilir. Isıya dayanaklı kumaşlardan üretmek mümkündür.


Standart Saclı Bez Körükler

saclı körük

Saclı Bez Körük, Yoğun metal talaşının bulunduğu bütün sitemlerin korunması için kullanılır. Talaşlı ortamlarda olduğu gibi dış etkenlerden korumak içinde kullanılabilir.


Özel Saclı Bez Körükler

saclı bez körük

Özel saclı bez körük, yatay işlem merkezlerinde yoğun metal talaşına maruz kalan eksenlerin ( x,y ) kapatılması için en az maliyetli ve fonksiyonel bir çözümdür. Ayrıca, yüksek hızlar içinde en iyi çözümdür.


Lazer Tezgah Körükleri

lazer körüğü

Modern Jet kesim makinalarında (lazer, plazma, su jeti) ışın yolunu korumak için kullanılırlar. Dış etkenlerden gelen toz ve yabancı maddelerin ışın yoluna girmemesi için toz ve sıvı geçirgenliği olmayan ve yüksek ısıya karşı dayanıklı teknik kumaşlardan üretilirler.


Kaldırma Platform ( Lift ) Körükleri

platform körüğü

Kaldırma platformlarının (liftlerin) ve asansörlerin çevresinin kapatılmasında kullanılır. İstenilen ölçülerde ve istenilen kumaştan üretilirler.


Teleskopik Sac Kapaklar

teleskopik körük

Tezgahlardaki Lineer Hareket Sistemlerinin kimyasal sıvı, talaş ve tozla teması nedeniyle oluşabilecek bozulmalara karşı eksen kızakların korunması amacıyla kullanılır. Bu sistemler tezgahın üretim çalışma ortamı ve konstrüksiyon şartlarına göre özel dizayn edilip üretilirler.


Alüminyum Perde Koruyucular

lineer kızak körüğü

Alüminyum paletler hızlı sistemlerde hem kuru hem de soğutma sıvılı ortamlar için uygulanırlar. Bu perde koruyucuların metal ve paslanmaz materyallerden de üretimi mümkündür.


Rulo Perde Koruyucular

rulo-koruyucu

Rulo Muhafazalar çok yüksek hızlardaki tezgahlar için en iyi çözümlerden biridir. Talaşa ve ısıya karşı dayanıklı kumaşlardan üretilebildiği gibi karbon oranı yüksek dayanıklı saclardan da üretilebilmektedirler. Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit olarak üretilirler.


Kızak Sıyırıcı ve Ek Bileşenler

sıyırıcılar

Kızak sıyırıcılar yüzeyi temizleyerek talaşların rayların arasına girmesini önler. Ayrıca sıcaklığa ve soğutma sıvılarına dayanıklı malzemeden imal edilip koruyucu paslanmaz sac ile talaşlardan muhafaza edilirler.